Solucan Gübresinin Nedir ?

Vermikompost sindirilmis komposttan meydana gelen mükemmel bir toprak katkı maddesidir. Solucan dıskısı 

Bionutrisol Nedir ?

“ BIO “canlı  demektir, Biology ve Bios kelimelerinin  kısaltmasından olusturulmustur, kökü yunanca bir kelimedir 

Vermikompost'un Avantajları

Olusan gübrenin her türlü tarım topragını zenginlestirici ve verim artırıcı organik madde olarak kullanılabilmesi.

 

Bionutrisol Organik Gübrenin Faydaları

%100 Organiktir.

%100 ekolojik ve non-toksiktir. 

Uygulama yapılan Bitkilerde direnç, hızlı büyüme ve gelisme, üründe erkencilik esastır.

Uygulandıgı Yerde Organik Madde miktarını arttırır.

Hasatta Verim artısı saglar.

Bitkide kök gelisimini hızlandırarak. Saçaklanmayı arttırır ve  Kökün güçlü kalmasını saglar.

Kök hastalıklarına  karsı bitkiyi güçlendirir ve 

Killi topraklarda  parça baglılıgını gevseterek gözenekli yapıyı arttırır.

Dona karsı bitkiyi korur ve köklerde direnç saglar.

Topraktaki zararlı bakteriler ile savasarak  onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır.  

içeriginde barındırdıgı  bitki besin maddeleri sayesinde (makro ve mikro elementler), suda yavas çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini saglar.

Uygulama yapıldıgı alanda ki mikroorganizma  faaliyetini hızlandırır.

Topragın su tutma kapasitesi arttırarak Bitkinin Su stresini minimuma  ve sulama maliyetini %30 oranında asagıya indirir .

Topragın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılması zor olan  Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylastırır.

%100 organik olarak gerçek  lezzet ve aromaya sahip ürün yetistirilmesini olanak saglar.

Kimyasallar ile kirlenmis, kuvvetini ve canlılıgını yitirmis, yorulmus toprakların  ıslahını saglar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.

 

Bionutrisol Nedir ?

“ BIO “canlı  demektir, Biology ve Bios kelimelerinin  kısaltmasından olusturulmustur, kökü yunanca bir kelimedir  “NUTRI” gıda demektir ve Ingilizce ki Nutriment  kelimesinden kısaltılmıstır. “SOL” Solution kelimesinin ilk üç harfinden olusmus ve  Ingilizce  kökenli bir kelimedir. Çözümü ifade etmektedir. Canlı –Hayat ve Çözüm kelimelerini bir araya getirdigimizde Bionutrisol’e ulasmıs oluruz.

 

Sunu hiçbir zaman göz ardı edemeyiz.Tarımla ugrasanlar,yetistirdikleri sebze ve meyveleri,parazit ve canlıların zararlarından  korumak için ilaçlarlar. Uygulanılan bu Tarım  ilaçları sebze ve meyvelerin  üzerinde kalır. Öyle ki soludugumuz oksijene kadar karısırlar. 
                                                                                                                                                                                                                   
Bu sebze ve meyveler iyi  yıkanmadan yenilirse, dogrudan yiyen  kisi tarafından, sindirim yoluyla alınır. Yagmur ve sulama  sularıyla topraga karısabilir. Bitki kökleri tarafından, su ile birlikte emilir. Böylece Bitkinin hücrelerine kadar gelip yerlesir. Bu sebze ve meyveler insanlar tarafından yenilirse, kimyasal zararlı maddeler  o  canlılara geçer. Ilaçlı  otları yiyen otçullar (koyun-sıgır) insanlar tarafından yenilirse  dolaylı olarak insanlara ulasır. Insanlarda ve hayvanlarda bazı  rahatsızlıklara  hatta ölümlere sebep olabilir.


        Bilinçsizce  ilaçlama yapmak ve bitkilere  gereginden fazla  hormon vermek insan  saglıgı açısından  çok zararlıdır. Bionutrisol Ürünleri Tamamıyla Kimyasallardan arınmıs %100 Organik Solucan gübresinden muhteva edilmis ürünlerdir. Içerisinde bulundurdugu Organik maddelerle insan ve hayvan saglıgı açısından çok faydalı mikro organizmalara sahiptir.

Her türlü bitki kültüründe gönül rahatlıgı ile kullanabileceginiz kesinlikle kimyasal madde içermeyen %100 Organik bir Gübredir.

Kullanım alanları ile alakalı daha fazla bilgiye asagıda ulasabilirsiniz.

SOLUCAN GÜBRESI NEDIR ?

(VERMICOMPOST)

Vermikompost, çesitli organik atıkların (hayvan dıskısı,sap ,saman,evsel meyve sebze atıkları,bahçe yaprak atıkları ,talas ,atık kagıt vb.)bazı toprak solucanları tarafından sindirilmeleri sırasında kompostlastırılması sonucu elde edilen ve tarımsal endüstride organik gübre ve toprak düzenleyici olarak kullanılan bir üründür

Genel anlamda binlerce solucan türü olmasına ragmen, sadece birkaç türü solucan gübresi üretiminde kullanılabilir. Bu tür solucanlar hemen her türlü sebze atıkları üzerinde gelisebilir ve günlük olarak kendi agırlıkları kadar atık tüketebilirler. Eger uygun kosulları saglarsanız her 40 günde bir sayılarını ikiye katlayarak nüfusunu hızla arttırırlar.
Olumlu kosullar altında, solucanlar çok çabuk çogalırlar. Cinsel olgunluga yaklasık sekiz hafta içinde erisirler ve haftada bir çiftlesirler (kompost solucanlarının 4 yıl ve üzerinde yasadıkları bilinmektedir). Optimum kosullarda sekiz solucan altı hafta içinde 1500 solucan yavrulayabilir.
Solucanlar temelde vejetaryendirler ve mutfak, bahçe veya tarladaki sebze artıklarıyla beslenirler. Plastik, cam veya metal gibi inorganik maddeleri yiyemezler

VERMIKOMPOST’UN TEMEL AVANTAJLARI

(VERMICOMPOST)

1. Olusan gübrenin her türlü tarım topragını zenginlestirici ve verim artırıcı organik madde olarak kullanılabilmesi.

2. Üretilen kompost çıktısının asırı erozyona maruz kalarak verimsiz hale gelmis tarım arazilerinin, tekrar verimli hale gelmesi için kullanılabilmesi.

3. Organik artıklar/atıkların(sehir atıkları; hayvan gübreleri; hasat artıkları) bu amaçla degerlendirilerek geri kazanımı.

4. Insanlar bu basit islemleri evde uyguladıkları takdirde elde ettikleri gübreleri satabilmeleri veya kullanmaları böylece ülke ekonomisine bir fayda saglamaları.

5. Evden çıkan atık miktarını azaltarak belediyelerin çöp toplama maliyetlerini yarıya indirme.

6. Belediyenin daha az sefer yapması sonucu hava kirliliginin azalması ve sera gazları salınımının azaltılması.

7. Kompost ünitesinden çıkan sıvının gübre olarak kullanılması.

8. Orta boyuttaki bir kompost kabında haftada yaklasık 2.5 kilogram organik gübre üretilmesi.

İletişim 

Çorum Merkez

+90 545 378 20 25 

+90 535 409 25 68 

İletisimde Kal

© 2017 Bionutrisol Organik Tarım  -ÇORUM   Gsm:+90(545)378 20 25

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now